MERSİN YENİŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

22. Türkiye Felsefe Olimpiyatı Mersin Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi

22. Türkiye Felsefe Olimpiyatı  Mersin Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi

 

               Türkiye genelinde on bir merkezde aynı anda yapılan olimpiyatlara, bölgemizde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Mersin Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi ev sahipliği yaptı.

Etkinlik, Komisyon başkanı Makbule Atadan, Komisyon Üyeleri Felsefe öğretmeni Dursun Karaseki, Müdür Yardımcısı Güray Kaptanoğlu ve Fatih Projesi BT Rehber Öğretmeni Eşref Tanrıverdi’nin katkılarıyla gerçekleştirildi.    

Mersin komisyonu başkanı Makbule Atadan’dan alınan bilgiye göre, Felsefe Olimpiyatları Türkiye Felsefe Kurumu tarafından düzenlenmekte ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğince gerçekleştirilmektedir.  Lise ve dengi okulların bir öğrenci ile katılabildiği olimpiyatta öğrenciler kendilerine verilen üç metinden birini seçerek konu ile ilgili, dört saatlik süre içinde bir makale yazmaktadırlar. Yazılar bölge jürisinin değerlendirmesinin ardından Türkiye jürisi tarafından değerlendirilecek, ilk on dereceye giren yazılar Türkiye Felsefe Kurumu başkanı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi tarafından da değerlendirildikten sonra ilk 50 dereceye girenler açıklanacaktır. Olimpiyatlarda ilk iki dereceyi alanlar (Dil sınavında da başarılı oldukları taktirde) Uluslararası Felsefe Olimpiyatında Türkiye’yi temsil edecekler.

              Komisyon Başkanı Makbule Atadan, Felsefe olimpiyatlarının amaçlarının

 1) Yaratıcı düşünme ve araştırma ruhunu geliştirmek, düşünme uğraşısının kendi başına değerini göstermek.
2) Düşünsel etkinliklerle ilgili yarışma ruhu yaratmak.
3) Bilginin antropolojik temelleri üstünde düşünmeye teşvik ederek, bilimsel çalışmaların etik gereklerle bütünleşmesine yardımcı olmak.
4) Çağdaş dünyanın düşünsel ve etik problemleri üzerinde düşünme yeteneğini geliştirmeye ortam hazırlamak.
5) Okullarda insancıl düşüncenin ve eğitimin geliştirilmesine katkıda bulunmak,  olduğunu ifade etti.

Adana, Hatay ve Mersin’deki çeşitli okullardan Mersin Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesine gelen katılımcılar sabah kahvaltısını okulun yemekhanesinde yaptıktan sonra katılımcı öğrenciler sınıflara alındı. Gerekli açıklamalar yapıldıktan sonra Türkiye Felsefe Kurumu tarafından gönderilen metinler kendilerine verildi ve verilen bu süre içerisinde yazılarını yazdılar.

              Öğrencilerin yazı yazdıkları süre içerisinde  öğretmen ve veliler okulun toplantı salonunda Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Eyüp ERDOĞAN ile “Felsefe öğretmeni olmak” konulu söyleşiye katıldılar.

Okulun toplantı salonunda yapılan söyleşiye İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kutlu Tekin BAŞ ve Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamil ÇELEBİYILMAZ  katılarak görüşlerini ifade ettiler. Okul Müdürü Muzaffer ARSLAN katılımcılara teşekkür ederek, katılımın çekici hale getirilmesi için çaba gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Öğle yemeği ile devam eden program protokol üyelerinin katılımcı okullara verdiği katılım belgeleri töreni ile sona erdi.

06-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-201706-12-2017

Güvenevler Mahallesi 1.Cadde No 118A Yenişehir MERSİN - (324) 325 43 25 26

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.