MERSİN YENİŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23. Türkiye Liseler Arası Felsefe Olimpiyatı Mersin Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi

23. Türkiye Liseler Arası Felsefe Olimpiyatı Mersin Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi

   Türkiye genelinde on üç merkezde aynı anda yapılan olimpiyatlara, bölgemizde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Mersin Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi ev sahipliği yaptı.

   Felsefe olimpiyatı, Komisyon başkanı Makbule Atadan, Komisyon Üyeleri Felsefe öğretmeni Dursun KARASEKI, Müdür Yardımcısı Güray Kaptanoğlu ve Fatih Projesi BT Rehber Öğretmeni Eşref TANRIVERDi’nin katkılarıyla gerçekleştirildi.

   Okul Müdürü Muzaffer ASLAN, Türkiye Felsefe Olimpiyatlarının Türkiye Felsefe Kurumu tarafından düzenlenmekte olduğunu ve Millî Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde  gerçekleştirildiğini bildirdi. Çeşitli merkezlerde aynı anda yapılan bu  etkinlik üç yıldır okulumuzda yapılmaktadır. Bu organizasyona katılan çeşitli okullardan öğretmen, öğrenci ve velileri okulumuzda ağırlamaktan mutluluk duymaktayız, dedi.. 

   Türkiye Liselerarası Felsefe Olimpiyatları Mersin Komisyonu Başkanı Makbule ATADAN’dan alınan bilgiye göre Lise ve dengi okulların bir öğrenci ile katılabildiği olimpiyatta öğrenciler kendilerine verilen üç metinden birini seçerek konu ile ilgili, dört saatlik süre içinde bir makale yazmaktadırlar. Yazılar bölge jürisinin değerlendirmesinin ardından Türkiye jürisi tarafından değerlendirilecek, ilk on dereceye giren yazılar Türkiye Felsefe Kurumu başkanı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi tarafından da değerlendirildikten sonra ilk 50 dereceye girenler açıklanacaktır. Olimpiyatlarda ilk iki dereceyi alanlar (Dil sınavında da başarılı oldukları taktirde) Uluslararası Felsefe Olimpiyatında Türkiye’yi temsil edeceklerdir, dedi.

    Komisyon Başkanı Makbule ATADAN, Felsefe olimpiyatlarının amaçlarının

 1) Yaratıcı düşünme ve araştırma ruhunu geliştirmek, düşünme uğraşısının kendi başına değerini göstermek.

2) Düşünsel etkinliklerle ilgili yarışma ruhu yaratmak.

3) Bilginin antropolojik temelleri üstünde düşünmeye teşvik ederek, bilimsel çalışmaların etik gereklerle bütünleşmesine yardımcı olmak.

4) Çağdaş dünyanın düşünsel ve etik problemleri üzerinde düşünme yeteneğini geliştirmeye ortam hazırlamak.

5) Okullarda insancıl düşüncenin ve eğitimin geliştirilmesine katkıda bulunmak,  olduğunu ifade etti.

   Makbule ATADAN Türkiye Felsefe Olimpiyatlarının 23.sü Adana ve Mersin’den 30 okulun katılımı  ile gerçekleştirildi. Mersin Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesine gelen katılımcılar sabah kahvaltısını okulun yemekhanesinde yaptıktan sonra öğrenciler sınıflara alındı. Gerekli açıklamalar yapıldı. Türkiye Felsefe Kurumu tarafından gönderilen metinler kendilerine verildi ve dört saatlik süre içerisinde yazılarını yazdılar.

   Öğrencilerin yazı yazdıkları süre içerisinde öğretmen ve veliler okulun toplantı salonunda Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Eyüp ERDOĞAN ile “Akıl-duygu çatışması” konulu söyleşiye katıldılar. EYÜP ERDOĞAN, Felsefe tarihinden çeşitli filozofların akıl ve duygu konusuna yaklaşımlarını anlatarak başladı söyleşiye. Duygusal yanını gözardı ederek, insanı tümüyle rasyonel bir varlık olarak gören Sokrates ve Platon gibi filozofların yanında Aristoteles’in akıl ve duygu arasında  denge kurulması gerektiğini savunduğuna dikkat çekti. 18.yy da Arthur Schopenhauer ve 19.yy da Friedrich Nietzsche’nin insanın aynı zamanda bir duygu varlığı olduğunu savunduklarını lfade eden ERDOĞAN, Psikoanalizin bilinçaltı( bilinçdışı) kavramı ile duyguların davranışlar üzerinde etkin olduğunun daha çok farkına varıldığını, son dönemde yapılan araştırmalarla bu etkinin zannedilenden daha fazla olduğunun ortaya çıktığının altını çizdi.

   Okulun toplantı salonunda yapılan söyleşiye katılan Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamil ÇELEBİYILMAZ, bu etkinliğin Yenişehir ilçesinde yapılmasından, Yenişehir ilçesinde bu tür bir organizasyonda yer almaktan mutluluk duyduklarını  ifade ettiler. Okul Müdürü Muzaffer ARSLAN, katılımcılara teşekkür ederek, katılımın arttırılması için çaba gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Öğretmen ve öğrencilerin  keyifle izledikleri ve katıldıkları söyleşi saat:14.00 te tamamlandı.

   Program Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamil ÇELEBİYILMAZ  ve Okul Müdürü Muzaffer ARSLAN’ın  katılımcılara katılım belgelerini vermesi ile  sona erdi.

03-12-201803-12-201803-12-201803-12-201803-12-2018

Güvenevler Mahallesi 1.Cadde No 118A Yenişehir MERSİN - (324) 325 43 25 26

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.