MERSİN YENİŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gezici Kütüphane Açılışı Yapıldı

Gezici Kütüphane Açılışı Yapıldı

            52.Kütüphaneler Haftası nedeniyle Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Gezici Kütüphanenin Açılış Töreni ilçemiz Yenişehir İlkokulunda yapıldı. Törene; Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Burhanettin Kocamaz, Kaymakam Dr. Mustafa Özarslan, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamil Çelebiyılmaz, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Törenin açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kocamaz, kitabın hem insanın hem de dünyanın gelişmesi için önemli bir değer olduğunu belirterek, “Dünyanın hızla değiştiği, teknolojinin baş döndürücü bir şekilde geliştiği bir ortamda kitabın değeri çok daha iyi anlaşılmaktadır” diye konuştu.

Son yıllarda çocuklarımızın internet gibi sanal ortamlarda zamanını geçirmekte olduğunu kaydeden Kocamaz, “Çocuklarımız kitaptan hızla uzaklaşmaktadır. Bizler özellikle yeni nesillerin kitaba duyarlılığını artırma düşüncesi ile gezici kütüphane projesini hayata geçirdik” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Koca ise “Kitap okumak insanoğlunun kişisel gelişimini elde eden mühim etkenlerden biridir. İnsanın fikir yapısını, hayal dünyasını geliştirir. Sözcük dağarcığını artırır, birikim kazandırır. Okumak, kişiyi öğrenmeye götürmüş olan en önemli enformasyon deposudur. İnsan için en kolay ve en etkili öğrenme yolu kitap okumaktır. Gelişmiş ülke toplumları, haiz oldukları bilgilerin yüzde 55’ini kitap okuma yoluyla kazanmıştır” dedi.

            Koca, “ Millet olarak nedense okumuyoruz. Yapılan araştırmalar bu gerçeği fazlaca çarpıcı bir halde ortaya koyuyor. Bir Japon yılda 25 kitap okuyor, bir İsveçli yılda 7 kitap okuyor. Türkiye’de ise 6 Türk, yılda bir kitap okuyor.”

      Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen gezici kütüphane projesini önemsediklerini belirten Koca, gezici kütüphanenin hazırlanarak,  Mersin’e kazandırılmasına vesile olan başta Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kocamaz ve emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

 

            Konuşmaların ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Burhanettin Kocamaz, Yenişehir Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan ve İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca tarafından gezici kütüphanenin açılışı yapıldı.


29-03-201629-03-201629-03-201629-03-201629-03-201629-03-201629-03-2016

Güvenevler Mahallesi 1.Cadde No 118A Yenişehir MERSİN - (324) 325 43 25 26

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.