MERSİN YENİŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi´nde Şiir Rüzgarı Esti

Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi´nde Şiir Rüzgarı Esti

2.Uluslararası Akdeniz Kentleri Sanat Buluşması kapsamında “Şiirimizdeki Esin” adını taşıyan şiir dinletisi Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi’nde düzenlendi.

Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi konferans salonunda düzenlenen Şiir Dinletisine Arife Kalender, Hasan Varol, Ali F. Bilir, Prof. Dr. Sabahudin Hadzialic( Bosna Hersek), Mesut Şenol, Androulle Shati( Güney Kıbrıs) katılarak şiirlerini okudular.

“Şiirimizdeki Esin” adını taşıyan şiir dinletisini yöneten  F. Saadet Bilir, Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi’nde olmaktan duyduğu sevinci paylaşarak geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Akdeniz Kentleri Sanat Buluşmasının bir etkinliğinin bu okulda yapılmasına vesile olan başta Okul Müdürü Muzaffer Arslan’a ve edebiyat öğretmenlerine, okul öğrencilerine teşekkür ederek başladığı konuşmasında sanatın birleştirici gücünden ve insanoğlunun hayatındaki öneminden bahsetti.

Daha sonra şiir dinletisine geçilerek Arife Kalender, “Seni Seviyorum Ahmet, Yağmur Sandım Kendimi”   isimli şiirlerini okudu. Etkinliğe Güney Kıbrıs’tan katılan Androlla Shati, Kıbrıs’tan barış selamları ile geldiğini söyleyerek Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözleriyle etkinliğe katılanları selamladı. Şair Androlla Shati, Ege Deniz’inde yaşamını yitiren Aylan için yazdığı şiiri Yunanca ve İngilizce okuyarak salondakileri duygulandırdı. “Özür diliyorum Aylan” isimli şiirin çevirisini Mesut Şenol yaptı. Etkinlikte şair Ali Bilir, “Yüreğim Taşı Beni, Kumru Meryem” , Mesut Şenol “Kedim İçin ve Aydede”, Hasan Varol  şiirlerini okudu.

Şiir dinletisine Amerika’dan katılan Bosna-Hersek’li şair Prof. Dr. Sabahudin Hadziviç iki dilde Boşnakça ve İngilizce şiirlerini okudu. Şiirleri Türkçeye şair Mesut Şenol çevirdi.

Mehmet Akif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mustafa Ekici de okuduğu “Saadet” adlı şiiriyle öğrencilerin ve katılımcıların büyük beğenisini topladı.

Şiir dinletisinin ikinci oturumunda okul öğrencilerinin şiir ve şairleri ele alan soruları şairler tarafından yanıtlandı.

Şiir dinletisi seslendirilen şarkılar ile sona erdi. Okul Müdürü Muzaffer Arslan, katılımcı şairlere çiçek buketi vererek teşekkür etti ve bir sonraki etkinlikte tekrar beraber olmak dileğiyle toplu fotoğraflar çekildi.

 

 

17-11-201717-11-201717-11-201717-11-201717-11-2017

Güvenevler Mahallesi 1.Cadde No 118A Yenişehir MERSİN - (324) 325 43 25 26

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.