MERSİN YENİŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Pırls Bilgilendirme Toplantısı 24 Kasım İlkokulu'nda Yapıldı

Pırls Bilgilendirme Toplantısı 24 Kasım İlkokulu'nda Yapıldı

            PIRLS (Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması)  ülkemizin de üyesi olduğu Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu-IEA tarafından 5 yıllık döngülerle yapılan bir tarama araştırmasıdır. PIRLS araştırmasının genel amaçları, ülkelerin eğitim öğretim sistemlerinin geliştirilmesine katkı sağlamak, ulusal eğitim sistemindeki farklılıkları ortaya koymak, yeni politikalar ve eğitim-öğretim programları geliştirmeleri için politika yapıcılara bilgi sağlamak ve eğitimde kalite düzeyinin yükseltilmesine yönelik standartlar sağlamaktır.

       PIRLS,  ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin farklı metin türlerine göre okuduğunu anlama becerilerini ve okuma alışkanlıklarını ortaya koymayı hedeflemektedir.  Bunun için öğrencilerin okuma becerilerini belirlemek için bilişsel testler ile öğrencilerin bu becerilerini etkileyen faktörleri belirleyebilmek amacıyla okul, öğretmen, öğrenci ve veli anketleri uygulanmaktadır.

           4.Sınıf öğrencilerinin okuma becerilerinin değerlendirildiği PIRLS araştırmasına ülkemiz araştırmanın ilk döngüsü olan PIRLS 2001 uygulamasına katılmıştı. 20 yıl aradan sonra araştırmanın beşinci döngüsü olan PIRLS 2021 araştırmasına katılacaktır. 48 ilde uygulanacak olan PIRLS 2021 uygulamasına İlimizi temsilen ilçemizden Yenişehir 24 Kasım İlkokulu ve Tarsus İlçesinden Tarsus Borsa İstanbul İlkokulu ikişer şubesi ile katılacaktır.

   Okullarımızın Pırls Araştırmalarına hazırlanması için İlçemiz 24 Kasım İlkokulu'nda Pırls (Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması)   Bilgilendirme Toplantısı İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı   Kutlu Tekin BAŞ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kamil ÇELEBİYILMAZ, Okul Müdürü Orhan YANIK, İl Arge Sorumluları, Pırls Araştırmasına Katılacak 24 Kasım İlkokulu Öğretmen ve Öğrencilerin katıldılar. Toplantıda, 2016 yılında gerçekleştirilen PIRLS uygulaması ile ilgili örnek sorular okullarla paylaşıldı. PIRLS uygulamasının tanıtımı ve farkındalığı artırmak amacıyla afiş hazırlandı. Okullar uygulamanın sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için öğrenci, veli ve öğretmenler bilgilendirildi.

05-03-202105-03-202105-03-202105-03-202105-03-202105-03-2021

Güvenevler Mahallesi 1.Cadde No 118A Yenişehir MERSİN - (324) 325 43 25 26

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.